colontitle

Історія клубу

Всесвітній клуб одеситів, як і саме місто, що народило цю спільноту, унікальний. Спробуйте знайти Всесвітній клуб парижан, римлян або берлінців - нізащо не знайдете: тільки жителі нашого міста, які з різних причин і в різний час виїхали з нього, продовжують вважати себе його городянами. Ніжна любов до Одеси змушує цих людей, де тільки можливо, знаходити одне одного: впізнаючи земляка за неповторною вимовою, дивовижною жестикуляцією і, найголовніше, за способом мислення. Так у різних куточках світу почали створюватися дивні, на перший погляд, об'єднання людей - за приналежністю до залишеного Міста.

7 листопада 1990 року (див. відео) один мудрий одесит (а мудреців Одеса народжує вже понад два століття!) запропонував створити громадську організацію, гаслом якої стало: "Одесити всіх країн, єднайтеся!". Ім'я цього мудреця - Михайло Жванецький (1934 - 2020) - і сьогодні зі щирою симпатією вимовляють на всьому просторі колишнього Радянського Союзу, бо його літературна творчість допомагала людям не втрачати надію в "комуністичних буднях", а неофіційний титул "живого класика гумору" вже багато років заслужено належить йому. Михайло Жванецький став першим (і беззмінним) президентом Всесвітнього клубу одеситів. Віцепрезиденти - беззмінний Євген Голубовський (1936 - 2023), відомий одеський журналіст, редактор газети клубу "Всесвітні одеські новини", і Валерій Хаїт, письменник, колись капітан знаменитої одеської команди КВК, а нині головний редактор гумористичного журналу "Фонтан".

У складі Всесвітнього клубу одеситів і його Президентської ради - люди, яких добре знають в Одесі: промисловці, банкіри, юристи, артисти, художники, лікарі, письменники, краєзнавці, вчені, музиканти. Можна сміливо сказати, що це інтелектуально-духовна еліта Одеси. Принцип прийому незмінний: новачкові необхідне усвідомлення спадкоємності традицій клубу і міста, підтверджений внесок у розвиток культури міста, рекомендації двох членів Клубу, ну і, звичайно, вступний і щомісячні внески.

Народження Всесвітнього клубу одеситів збігається за часом із виходом першого клубного видання - газети "Всесвітні одеські новини". Потім клуб почав випускати літературно-художній та історико-краєзнавчий альманах "Дерибасівська - Рішельєвська".

Кілька серій книжок, виданих під егідою Клубу, стали популярними і за межами України.

Перша серія - коментоване перевидання трьох книжок нашого відомого земляка Володимира (Зеєва) Жаботинського. Вийшли роман про Одесу "П'ятеро", переклади з Хаїма-Нахмана Бяліка та власні вірші В.Жаботинського.

Друга серія - вінки видатним поетам ХХ століття. Після "Вінка Ахматової" і "Вінка Пастернаку", нарешті, що вийшов через 10 років після перших - "Вінок Мандельштаму".

Ще одна серія, до якої хотілося б привернути увагу, це серія ілюстрованих збірок поезій поетів початку ХХ століття, забутих, зниклих і зараз повернутих читачеві. Починалася ця серія книжкою віршів Ю. Олеші "Хмара", потім пішли книжки А. Фіолетова, В. Інбер, Н. Крандієвської-Толстої, В. П'яста, нарешті, альманах "Ковчег", виданий 1920 року у Феодосії з віршами одеських поетів.

До видань, якими Клуб пишається, слід зарахувати і збірку поезій Юрія Михайлика, який живе нині в Австралії, але - і в цьому переконує час - лишається найкращим поетом повоєнної Одеси.

У 2004 р. Всесвітній клуб одеситів випустив: Альбом "Одеса в нових пам'ятниках, меморіальних дошках і будівлях"

У 2007 році Всесвітній клуб одеситів видав книгу М.М. Жванецького "Моя Одеса".

У 2011 р. Всесвітній клуб одеситів випустив книгу Ісаака Бабеля "Конармія" з ілюстраціями відомого одеського художника Юхима Ладиженського. До книжки включено доповнення до "Конармії" і щоденник 1920 року.

У 2011 році розпочалася реалізація спільного проєкту Клубу та АТ "Пласке" з випуску "Одеської бібліотеки", до якої включено найкращі твори одеських авторів різних років. Планується, що кожного кварталу, паралельно з випуском чергового номера альманаху "Дерибасівська-Ришельєвська", виходитиме черговий том.

Першою ластівкою цього проекту став випуск у грудні 2011 року спільного видання альманаху N 47 і книги Анатолія Горбатюка "Хоч джаз і не народився в Одесі".

У лютому 2012 року спільно з Альманахом N48 видано книжку Юхима Зозулі "Мастерская человеков".

На електронну адресу Всесвітнього клубу одеситів Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. надходить велика кількість листів його добровільних зарубіжних кореспондентів, а сайт Клубу www.odessitclub.org, створений 2002 року, користується великою популярністю, і не тільки серед одеситів.

У каталозі "Читального залу" сайту ви знайдете велику кількість творів. На його головній сторінці розміщується і розділ "Відеотека клубу". Також на ній представлено створену у Всесвітньому клубі одеситів "Книжкову полицю", що зібрала твори авторів-одеситів і книги про Одесу іногородніх авторів (понад 500 найменувань). "Книжкова полиця" постійно оновлюється. Тут кожен відвідувач Клубу або сайту може знайти книгу для себе.

Зараз Клуб - будинок на розі Маразліївської та Базарної вулиць - знають багато хто не тільки в Одесі, а й далеко за її межами. Сюди заходять ті, хто приїхав до рідного міста погостювати, згадати минуле. Нерідко можна зустріти в Клубі почесних гостей, які, хоч і не народилися в Одесі, люблять це місто і приїжджають сюди на гастролі або з громадською місією.

Під егідою Всесвітнього клубу одеситів проводяться творчі конкурси, фестивалі, виставки. У художній галереї клубу виставляють свої роботи художники і фотографи Одеси, а іноді й гості з інших міст і країн. Тут проходять презентації книжок, що вийшли в Одесі, пресконференції з гостями міста.

Клуб є ініціатором багатьох міських акцій. Одна з них: з ініціативи Клубу проводився збір коштів на встановлення в Одесі пам'ятника видатному одеситу - письменнику Ісааку Еммануїловичу Бабелю. Автор пам'ятника Георгій Франгулян був обраний за результатами проведення міжнародного конкурсу. Пам'ятник було відкрито у вересні 2011 року.

Клубом ініційовано встановлення багатьох меморіальних дощок.

2-го вересня 2010 року Всесвітній клуб одеситів спільно зі студією "Нульовий кілометр" випустив електронний біографічний довідник "Вони залишили слід в історії Одеси", який став основою однойменного сайту: http://odessa-memory.info/ru/index.php?id=173.

У 2010 році членом Клубу Аркадієм Креймером був створений підручник з "Одесознавства", який відображав одне з головних завдань Всесвітнього клубу одеситів - пропаганду історії Одеси серед молоді. Предмет було внесено в сітку годин 8-х класів одеських шкіл.

З 2010 по 2021 рік у ВКО функціонував клуб "Філосовський парахід" - задуманий і реалізований спільно з професорами та викладачами філософського факультету Одеського національного університету. Одним із головних завдань було дотриматися балансу між лекторієм і зустріччю друзів, щиро зацікавлених у філософії та історії. Зробити зустрічі однаково цікавими як для професійних вчених, так і для тих, хто хоче і любить вчитися, дізнаватися нове.

2-го вересня 2014 року з ініціативи Всесвітнього клубу одеситів було відкрито Алею зірок - на вулиці Ланжеронівській почали встановлювати зірки на честь одеситів, які зробили значний внесок у розвиток міста та його культури.

Ось уже понад 13 років як відновлено роботу знаменитої Літературної студії "Зелена лампа", що зібрала молодих одеських письменників і поетів.

З 1 червня 2022 року ВКО відкрив проєкт для дітей з тимчасово переміщених до Одеси сімей "Мистецтво жити в Одесі". Щотижневі творчі майстер-класи за участю одеських художників, педагогів музичних і театральних шкіл стали відвідувати діти віком від 5 до 16 років.

25-го грудня 2022 року було відкрито Джаз-клуб при Всесвітньому клубі одеситів. Цілі та завдання Джаз-клубу ВКО спрямовані на розвиток музичної історії Одеси, увага до спадкоємності та новаторства самобутніх виконавців - основоположників Одеського джазу і сучасних імпровізаторів, популяризація джазу як особливого виду мистецтва. У грудні 2023 року Джаз-клубу було присвоєно ім'я Почесного члена клубу - Миколи Яковича Голощапова (1940 - 2020).

7-го листопада 2022 року, в день народження Клубу, було відкрито Всесвітній клуб юних одеситів, метою якого стала популяризація творчості та ідей молодих одеситів, які здатні та бажають влитися у творчий і культурний простір Одеси.

Двері нашого Клубу завжди широко відкриті для тих, кого хвилює життя Одеси та одеситів - незалежно від їхнього сьогоднішнього місця перебування.

Президентська рада Всесвітнього клубу одеситів

Координати Всесвітнього клубу одеситів:
65014, м.Одеса, вул. Маразліївська, 7.
Телефон/Вайбер/Вотсап +38 068 302 20 40
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.